AHMET ÇALIK'A DAİR

Sabah-ATV ihalesi adım adım sonuç aşamasına ilerlerken, gözler ihaleye rakipsiz katılan Çalık Holding  Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’a çevrildi.

 

Ahmet Çalık Malatyalı. Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinden.

 

Yeşilyurt birden çok isimle anılır : Yeşilyurt / Çırmıktı / İsmet Paşa.

 

Dalbastı kirazı, hemen her evde kurulan dokuma tezgahlarından doğan tekstilciliği, ticaret ve iş dünyasına yetiştirdiği iş adamları,  İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Mesut Parlak’ı, tiyatro oyuncusu Kenan Işık’ı ve Ahmet Çalık’ı ile ünlüdür Yeşilyurt.

 

Yeşilyurt Malatya’da ticari zekasıyla farklılaşan insanların beldesi olarak tanınır.

 

Gerçekten de öyledir. Malatya’da, Türkiye’de hatta yurtdışında sıfırdan zirveye yolculuk yapan, daha da önemlisi zirvede kalmayı başaran, başarı öyküleri ile övünülen çok sayıda insan yetiştirmiştir Ahmet Çalık’ın ilçesi Yeşilyurt.

 

Turgut Özal : İlk hedefin Türkmenistan

 

Ahmet Çalık işte bu başarı öykülerini yazanların başında geliyor.

 

Ama, Ahmet Çalık’ın başarı öyküsü sadece kendisi tarafından yazılmadı.

 

Bu öykünün başyazarı aslında Turgut Özal. Ahmet Çalık’ı milyar dolarlarla ifade edilen yatırım yapma gücüne eriştiği Türkmenistan’a bizzat Turgut Özal elinden tutarak götürdü.

 

Ahmet Çalık, Turgut Özal’ın hemşehrisi. Ama bu özellik, Özal’ın sadece Malatyalı işadamlarının elinden tuttuğunu anlatmıyor.

 

O, yüzlerce işadamını hem başbakanlığında, hem de cumhurbaşkanlığı döneminde dünyanın birçok ülkesine taşıdı. Onlara küresel ekonominin bugün geldiği noktayı o günden gösterdi ve pastadan pay almak için yol açıcı oldu. Kimi zaman da bazı işadamlarına bizzat referans oldu.

 

Ahmet Çalık işte o isimlerden biridir.  

 

1972 yılında bugünkü hisse yapısından çok farklı bir patronaj ile faaliyete geçen Malatya’daki İPAŞ İplik Fabrikası’nın hisselerinin ilginç bir şekilde Çalık’ı  tek patron konumuna getirmesi ile birlikte büyüme stratejisini tekstil sektörü üzerinden yürüten Çalık Grubu’nun bugün tekstil, enerji, telekomünikasyon, inşaat, pazarlama alanlarında başta Türkmenistan ve Türkiye olmak üzere birçok ülkede yatırımları var.

 

Ahmet Çalık 47 yaşında. İşadamlığının gereği son derece pragmatiktir. Önceki gün Özal’la, dün DSP-MHP-ANAP Koalisyonu ile çalıştı, bugün AKP ile çalışıyor.

 

Yarın CHP iktidara gelirse onunla da uyumlu çalışacağı konusunda kuşkum yok. Yumurtaları aynı sepete koymaz, her liderin, her partinin sepetine ayrı ayrı yerleştirir.

 

O zaten bir medya patronu

 

Ahmet Çalık, Malatya’daki yerel TV kanalı ER TV’nin de sahibi. Yani o, aslında medya patronluğuna ve medyaya yabancı değil.

 

Çalık’ın yerel kanalı ER TV, ağzını her açtığında AKP Hükümeti’ne hakaret yağdıran ve Başbakan Erdoğan’a ‘’Başbayi’’ adını takan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve CHP Malatya Milletvekili F. Mevlüt Aslanoğlu’nun kişisel TV kanalı görünümündedir.

 

Çalık Holding’in Malatya’da üniversitede içki satılmasına yol açtığı için yoğun bir şekilde eleştirilen İnönü Üniversitesi Bahar Şenlikleri sponsorlarından biri olduğu da bilinmektedir.

 

AKP Malatya Eski Milletvekili ve ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun eski kankası Miraç Akdoğan, Ahmet Çalık’ın siyaset ve ekonomi-siyaset ilişkilerindeki en önemli iletişim noktasıydı. Akdoğan Malatya’daki ER TV’nin küçük hissedarlarından biriydi.

 

ER TV konusunu kapatmadan önce…Ahmet Çalık’ın nasıl bir medya patronu olacağı konusunda yapılan tartışmalarda Malatya’daki ER TV örneği verilerek, Ahmet Çalık’ın ER TV’yi kurduktan sonra bir gün bile kapısından girmediği bütünüyle patronaj baskısından uzak bir yayıncılık yaptığı iddia edilmektedir. (Bkz. Çalık’ın Hürriyet : Vahap Munyar’ın yazısı)

 

Bu, Ahmet Çalık’ın medya dünyasına pazarlanması amacıyla yazılmış bir yazı değilse, en azından bilgisizlikten kaynaklanan bir iddiadır.

 

Özellikle seçim dönemlerinde ER TV kanalı ile hangi siyasiye destek verileceği, hangi adayların ya da partilerin ekrana çıkarılacağı konularında Ahmet Çalık bilgilendirilir ve onayı alınır.

 

Zaman Gazetesi Çalıklar’ın damadına emanet

 

Ahmet Çalık’ın medya ile bir başka ilişkisi de Zaman Gazetesi ile ilgili.  Zaman Gazetesi'nin imtiyaz sahibi olarak gözüken tekstilci Ali Akbulut Çalık Ailesi’nin  damadıdır.

 

Son bir-iki yıla kadar medyada gözükmekten ısrarla kaçınan Ahmet Çalık, Türkmenistan’da Devlet Başkanı Sapar Murat Niyazov’un ölümünden sonra güç kaybına uğradı. Hatta, geçtiğimiz günlerde Türkmenistan’da gözaltına alındığı iddiaları medyada yer aldı. CHP Milletvekili Mustafa Özyürek Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle konuyu meclise taşıdı. Ancak, haberlerin devamı gelmedi. Birkaç gün sonra da Cumhubaşkanı Abdullah Gül Türkmenistan’a giderek Ahmet Çalık’ın yaptığı elektrik santralini Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile birlikte hizmete açtı. Bu açılış töreninin arka planında ise ‘’Ahmet Çalık’ın Türkmenistan’daki itibarının yeniden sağlanması’’ operasyonunun olması güçlü bir ihtimaldir. Çalık’ın Malatya’daki denim fabrikası Sapar Murat Niyazov ismini taşıyor.  Çalık Japonya ile de sıkı ilişkiler içinde. Sık sık Japonya’ya gidiyor.

 

Merve Kavakçı örneğini yaşayabilir (mi?)

 

Ahmet Çalık Aynı zamanda Türkmenistan Cumhuriyeti vatandaşı. Niyazov döneminde enerji ve tekstil bakan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ancak, Ahmet Çalık’ın Vatandaşlık Kanunu'nun 25. maddesine göre bir başka ülke vatandaşlığına geçmesi için yetkili makamlardan izin alması gerekiyor. Çalık’ın bu izni alıp almadığı bilinmiyor. Ahmet Çalık kendi rızası ile bir başka ülke vatandaşlığına geçmiş ve bu konuda T.C. Makamlarından izin almamış ise Merve Kavakçı örneğinde olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkarılabilir.

 

Hisse sahibi diğer Çalıklar

 

Çalık Holding’in hisselerinin tamamına yakını Ahmet Çalık adına kayıtlı. Çalık Holding ve şirketlerde baba Mahmut Çalık’ın yanı sıra Çiğdem Çalık, Diniye Çalık ve Mahmut Can Çalık hisse sahibi olarak görünüyor.

 

Çalık Holding hissedarı Diniye Çalık adına Ahmet Çalık’ın memleketi Yeşilyurt’ta bir cami bulunuyor.

 

Ahmet Çalık yıllar önce, üzücü bir olay da yaşadı. Çalık’ın o tarihlerde küçük yaştaki oğlu kaçırıldı, ancak daha sonra bulundu. Fidye amaçlı olduğu ileri sürülen kaçırma olayında fidye ödenip ödenmediği bilinmiyor.

 

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'un hazırladığı, dünyanın en büyük 225 müteahhit firması listesinde yer alan GAP İnşaat Ahmet Çalık’a ait.

 

GAP İnşaat ile Malatya Belediyesi’nden arıtma tesisi ihalesi alan Ahmet Çalık, ihalenin yapıldığı dönemin MHP’li Belediye Başkanı M.Yaşar Çerçi’yi 28 Mart 2004 belediye başkanlığı seçimini kaybettikten sonra Bursa Gaz’da danışmanlığa getirdi.

 

Lord Nezir Ahmet ile yakın temas

 

İngiliz Lordlar Kamarası’nın Müslüman üyesi olan ve 1997’de Erbakan Hükümeti sırasında Türkiye’yi ziyaret ederek Türkiye’yi insan hakları ihlalleri konusunda eleştiren Lord Nezir Ahmed ile de yakın ilişkiler içinde. Hürriyet Gazetesi Lord Nezir Ahmed’in eleştirilerini ‘’ Sen de mi Lord Ahmet?’’ manşeti ile gündeme taşımıştı. Lord Ahmed’in Türkmenistan’a yaptığı ziyaretin tüm msaraflarının Ahmet Çalık tarafından karşılandığı iddiaları internette yayınlanmıştı  Lord Nezir Ahmed geçtiğimiz günlerde Londra’da düzenlenen Fethullah Gülen Konferansı’nın konuşmacılarından biriydi.

 

Baba Mahmut Çalık 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den üstün hizmet ödülü aldı..

 

Çalık Holding Arnavutluk Telekom’u satın aldı, Kosova’da Çalık Bank’ın şubesini açtı. Çalıkbank yatırım bankacılığı kulvarından mevduat bankacılığına hazırlanıyor. ÇAlıkbank mevduat toplamak için tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda.  

 

Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Özden Örnek’in Yönetmen oğluna sponsor oldu

 

Çalık Holding  Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Özden Örnek’in oğlu Tolga Örnek’in senaryosunu yazıp yönettiği Gelibolu Belgeseli ve Nemrut Kommagene Krallığı’nı anlatan Tanrıların Tahtı : Nemrut isimli belgesel filmlerin sponsorluğunu yaptı.

 

Gelibolu Belgeseli’nin Belgeselin, Atatürk ve Çanakkale şehitlerine hakaret içeren bir yapıt olduğunu iddia eden ANAP Altınoluk (Edremit) Belde Teşkilatı Başkanı  Murat Tuna, film için cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş ve filmin gösterimden kaldırılmasını talep etmişti. ( 30 Mart 2005)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !